piątek, 29 listopada 2013

Biegaj w okresie jesienno-zimowym-bądź bezpieczny

Wiem długo mnie nie było-ale sami wiecie praca... Dietę trzymam, treningi też, bieganie coraz dłuższe .I właśnie o tym dzisiaj.


Nie wiem jak Wy, ale ja często biegam wieczorami. Rano nie umiem zwlec się z łóżka, a bieg wieczorem mnie odpręża. No właśnie ale jak biegać, by być bezpiecznym?


                       Andrzej Chyra jako ksiądz w filmie "W imię"

1. Miej przy sobie telefon-jeżeli coś Ci się stanie zawsze możesz zadzwonić. Twoi bliscy mogą się z Tobą skontaktować lub jeżeli nie daj Boże będzie jakiś wypadek, nie będziesz długo wracać telefon można namierzyć.

2. Informuj bliskich-poinformuj jak długo i w jakich okolicach będziesz biegać. Będzie wiadomo, gdzie Cię szukać.

3. Bądź widoczny-nie tylko dla innych biegaczy, pieszych, ale przede wszystkim kierowców. Nie tylko jak przechodzisz przez pasy, ale także obok drogi. Poza tym będzie Cię widzieć też Pani z pieskiem, by skręcić ;)


Możesz kupić kamizelkę odblaskową lub opaski świecące pod wpływem światła, a także latarkę.

4. Nie biegaj w ciemnych miejscach-unikaj miejsc nie oświetlonych bez latarni. Trzymaj się miejsc, gdzie są ludzie-przystanki, droga, sklepy tam się kręcą i zawsze można krzyknąć, jeżeli coś nam grozi.Nie biegaj też w miejscach , które są opuszczone, gdzie "hula wiatr" 

5. Uważaj na siebie-rozglądaj się, wieczorem na miasto nie oszukujmy się-wychodzą podejrzane typy, pijani ludzie, agresywni wandale i inne typy niebezpiecznych ludzi. Oczywiście można ich spotkać również w dzień, ale nocą jest groźniej. 


2 komentarze:

  1. na pierwszym miejscu dałabym przede wszystkim ten strój - na sportowych ubraniach często są jakieś odblaskowe elementy, jednak warto mieć jakąś dodatkową opaskę np :) teraz już wychodząc po południu pobiegać, często wracamy kiedy jest już ciemno...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też uwielbiam biegać wieczorami. Do tej listy dodałabym jeszcze jakiś dokument tożsamości i numer do danej osoby. Zawsze tak robię jak robię robię dłuższą trasę

    OdpowiedzUsuń