poniedziałek, 27 maja 2013

Biegowa motywacja

Kiedy przeczytałam o tej osobie wprost nie mogłam w to uwierzyć, ale jednocześnie byłam pełna podziwu. Mowa o najstarszym biegaczu pochodzącym z Indii,który nazywa się Fauja Singh.


Urodził się w prima aprilis w Indiach w 1900 roku, a to oznacza, że ma już 102 lata! W związku z tym został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najstarszy biegacz na świecie. Najciekawsze jest to, że w wyścigach zaczął biegać w wieku 89 lat. Chce biegać już do śmierci.


Co Fauja uważa, że działa dobrze na kondycję?Curry z imbirem oraz herbata.W tym roku Fauja przeszedł na powiedzmy "maratońską" emeryturę. Ostatni raz w maratonie pobiegł w lutym br. w Hong Kongu. Jednak na szczęście nie kończy z bieganiem. Będzie występował w krótszych dystansach, głównie 5 i 10 kilometrowych. Jego trener zapowiedział starty w Bombaju, Toronto i Singapurze. Bieganie wyzwoliło go z traumy jaką przeżył. W 1994 roku zmarł jego syn, a później córka i żona. Wtedy to przeniósł się do Szkocji i zgłosił do biegowego klubu. 


Jak mają w zwyczaju ludzie z Indii jest skromnym, a jednocześnie wesołym człowiekiem. Nie przejada się, jest wegetarianinem, nie pali papierosów i nie pije alkoholu. Kładzie się wcześnie spać i nie bierze żadnych lekarstw. Ćwiczy codziennie. Jego stałe menu to -groch, placki roti (* zwane inaczej chapati-placek bez dodatku drożdży), fasola, zielone warzywa, soczewicę, pije wodę, herbatę z imbirem oraz jogurt. Udało mu się zagrać w reklamie obok Davida Backhama, ale wszystkie pieniądze przeznaczył na cele charytatywne. Czyż nie jest wzorem do naśladowania?

Wnioski nasuwają się same- nie warto się obżerać, bieganie przedłuża życie, pomaga w najgorszych momentach, bieganie wpływa na zdrowie, lepszą sprawność w starszym wieku, brak dolegliwości. Same superlatywy. Dla mnie Pan Fauja to motwyacja. Nadal macie jakieś wymówki, by nie ćwiczyć patrząc na niego? 

6 komentarzy:

 1. Jestem w SZOKU, skąd w ogoóle dowiedziałas się o nim? Motywacja !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dowiedziałam się z Runner's World-czasopisma dla biegaczy.A potem to już mówili o nim nawet w "Panoramie".

   Usuń
 2. Świetna Motywacja! Pomyśleć, że są tacy ludzie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już kiedyś o nim słyszałem :) Genialny facet :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nie chce dlugo zyc czyli nie mgoe biegac :))))

  OdpowiedzUsuń
 5. ja nie słyszałam o nim, podziwiam determinacja i zapał:)

  OdpowiedzUsuń